Amido publicerar delårsrapport för kvartal 3 2019

Nyhetsbild
För mer information
+46 70 283 77 65
patrik.simson@amido.se
amido.se
Dokument och länkar
Download PDF
Download PDF
Download PDF
Download PDF

Amido erbjuder lösningar för administration och hantering av behörigheter till passersystem, lås och andra elektroniska enheter till fastighetsägare, bostadsbolag, offentlig verksamhet och företag i Sverige och Norden. Bolaget grundades 2008, omsätter cirka 40MSEK, har 39 medarbetare och huvudkontor i Göteborg. Amido AB är marknadsnoterat på Spotlight Stock Market (Ticker: AMIDO). www.amido.se

Få de senaste nyheterna
Genom att prenumerera godkänner du våra Sekretesspolicy.
Klart!
Något gick fel, vänligen dubbelkolla din mejladress.
Dela

Amido AB (publ) meddelar härmed att bolagets delårsrapport för tredje kvartalet 2019 nu offentliggjorts.

Amido AB (publ) meddelar härmed att bolagets delårsrapport för tredje kvartalet 2019 nu offentliggjorts.

Sammanfattning av delårsrapporten
Under tredje kvartalet tecknades avtal med Göteborgs stad och HSB Göteborg. SaaS intäkter ökade med 27% och abonnemangsstocken till 108 MSEK (74) jämfört med samma period föregående år. Omsättningen blev 3,4 MSEK (3,3) med ett resultat på -0,8 MSEK (0,6).

I periodens slut uppgick antalet digitala nycklar till 651 153 jämfört mot 503 041 digitala nycklar samma period förra året.

Bolaget började tillsammans med rådgivare arbetet med en noteringsprocess och spridningsemission under kvartalet.

Omsättningen för årets första nio månader uppgick till 11,2 MSEK (8,1) där det aktiverade arbetet ökat till 2,7 MSEK (2) till följd av ökade investeringar i utveckling. Övriga kostnader ökade till 2,2 MSEK (1) främst till följd av investeringar i utveckling och kostnader för noteringsprocessen.

Rapporteringsperiod
Rapporten avser perioden 1 juli – 30 september 2019 samt 1 januari – 30 september 2019.

Väsentliga händelser efter tredje kvartalet
Bolaget genomförde en spridningsemission som före emissionskostnader tecknades till 25 MSEK och bedöms resultera i att Bolaget har över tusen aktieägare inför första handelsdagen den andra december.

Avsiktsförklaring för integration med DAX tecknat med Multisoft AB och återförsäljaravtal samt integration med Alliera tecknat med Mawik AB.

Rapporten finns tillgänglig på www.amido.se

Relaterade nyheter

Kanske hittar du något mer intressant här.

Se alla nyheter
Nyhetsbild
Läs mer
Nyhetsbild
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande

Amido utser Vesna Ay till permanent CFO

Efter att ha verkat som interims CFO de senaste två åren så meddelar Amido idag att Vesna Ay har utsetts till permanent CFO.
Läs mer
Nyhetsbild
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande

Kommuniké från bolagsstämma i Amido AB (publ) den 2 april 2025

Vid bolagsstämma i Amido AB (publ), org.nr 556751-8708, (”Bolaget”), som hölls på Amidos huvudkontor i Göteborg, den 2 april 2025 fattades bland annat följande beslut
Läs mer
Nyhetsbild
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande

Amido vinner upphandling med Göteborgs Stad – förbättrar säkerheten för 47 000 elever

Göteborgs Grundskoleförvaltning tar ett viktigt kliv för att stärka säkerheten och förenkla vardagen i stadens skolor. Förvaltningen, som ansvarar för 138 skolor och över 47 000 elever, implementerar Amidos plattform Alliera – ett system som centraliserar hanteringen av behörigheter och gör administrationen mer effektiv. Plattformen bidrar till att skapa en tryggare skolmiljö och är dessutom förberedd för integration av Smart Passage, en tjänst som möjliggör snabb och säker tillgång vid nödsituationer. Det initiala årliga affärsvärdet uppgår till ca 1,7 MSEK.
Läs mer
Se alla nyheter