Något gick fel, vänligen dubbelkolla din mejladress.
Dela
Det batterifria passersystemet iLOQ har nu en första integration med det överordnade systemet Alliera.
Vi har haft en efterfrågan på att vår lösning ska vara kompatibel med Alliera så att fastighetsägarna inte behöver ha flera system och nu når vi dit, säger Christer Wiberg Country Manager på iLOQ Scandinavia AB.
Som Alliera användare får du nu alla iLOQ nycklar synliga i ditt system och kan tilldela behörigheter och uppdatera spärrlistor på ett ställe.
iLOQ har en växande popularitet i några av våra kundsegment och en integration har varit efterfrågad. Vi hoppas nu att denna första versionen skapar stor kundnytta där ute och ser fram emot ett positivt gensvar från marknaden, säger Johnny Berlic, vd på Amido AB.
I samband med att Region Skåne, HSB Malmö och Heimstaden anslöt sig till det digitala behörighetssystemet Smart passage, som SOS Alarm utvecklat tillsammans med Amido och Swedlock, bjöd SOS Alarm in lokalmedia till en presentation av tjänsten och hur den möjliggör effektivare insatser vid 112-larm. Både P4 Malmöhus och Skånska Dagbladet var på plats och intervjuade larmoperatörer från SOS om hur Smart passage effektiviserar såväl deras arbete som ambulanssjukvårdarnas insatser.
Amido lanserar en rad nya funktioner och förbättringar i den nya versionen av bolagets plattform för digitala behörigheter, Alliera. Uppdateringen 2023.2 innebär bland annat förenklad installation, snabbare sökningar och optimerad import av digitala nycklar.
SOS Alarms digitala behörighetssystem Smart passage möjliggör nu effektivare insatser vid 112-larm för ännu fler svenskar. Region Skånes ambulanssjukvård förses med digital behörighet till anslutna fastigheter och kan på så sätt rädda liv betydligt snabbare. SOS Alarm har utvecklat systemet tillsammans med Amido AB och Swedlock. – Med Region Skånes anslutning till Smart passage skapas samhällsnytta för både fastighetsägare och för dem som söker hjälp via 112. Tjänsten underlättar för samtliga att få snabbare hjälp, säger Jonas Runesson, produktägare på SOS Alarm.
I samband med publiceringen av andra kvartalsrapporten redovisades inte ackumulerat resultat och kassaflöde för perioden 1 januari-30 juni. Rapporten är nu rättad och publicerad. Den bifogade pdf-bilagan har även försetts med MAR--etikett då den tidigare saknades.
Genom att klicka på "Acceptera alla cookies" samtycker du till att cookies lagras på din enhet för att förbättra webbplatsnavigeringen, analysera webbplatsanvändningen och hjälpa till med våra marknadsföringsinsatser. Se vår Sekretesspolicy för mer information.